Linoryt dla początkujących | Jak zrobić pieczątkę
20.10.2022
Linoryt to ciekawa technika drukarska, która może być wykorzystywana do tworzenia monochromatycznych...
Úvod » Nasze marki » Cernit
narzędzie do masy polimerowej
narzędzie do masy polimerowej
narzędzie do masy polimerowej
narzędzie do masy polimerowej
narzędzie do masy polimerowej
narzędzie do masy polimerowej
narzędzie do masy polimerowej
zmiękczacz masy polimerowej
związek modelujący
Wytłaczana powierzchnia wycisku
Cernit to polimeryczny materiał wytwarzany w Belgii przez firmę Clay and Paint Factory. Ta firma, mająca siedzibę w Wandre (Liège), produkuje ten polimeryczny materiał od roku 2008, gdy go przejęła. Materiały modelarskie tego rodzaju powstały w 1964 roku, gdy światło dzienne ujrzał materiał Fimo. Te materiały pierwotnie przeznaczone były do tworzenia lalek, później jednak ich zastosowanie rozszerzyło się na całe spektrum modelowania. Cernit jest bardzo popularnym materiałem modelarskim, zwłaszcza w Europie i Rosji. Nadaje się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych artystów. W lutym 2011 roku na wystawie w Dubči prowadząca Veronique Bastien zaprezentowała pracę z polimerycznym materiałem Cernit. Przez 8 godzin dziennie przez 3 dni udowodniła ludziom, że praca z Cernitem jest bardzo przyjemna i daje profesjonalne rezultaty. Doceniła, że Cernit, w przeciwieństwie do masy Fimo, w ogóle nie brudzi rąk, co ułatwia pracę z odcieniami czerni i bieli, jest tańszy, a po upieczeniu jest najbardziej wytrzymały spośród wszystkich materiałów modelarskich, co pozwala na tworzenie bardzo cienkich produktów. Materiał Cernit można mieszać z innymi polimerycznymi materiałami, nie zawiera ftalanów, dlatego nadaje się także dla dzieci. Jest giętki, elastyczny i błyszczy się na powierzchni. Cernit można stosować na większość materiałów, ale najlepiej przylega do porcelany, szkła i metalu. Po upieczeniu staje się bardziej elastyczny, a niektóre kolory mogą ciemnieć, szczególnie jeśli nie jest pieczony zgodnie z instrukcjami. Stosuje się go także do produkcji ozdób, biżuterii i biżuterii, miniatur, ozdabiania szkła i porcelany, a także do produkcji różnych zawieszek, koralików, figurkowych, ozdabiania sztućców i innych.
W czym różni się materiał Cernit od innych polimerycznych materiałów?
Twardość
W przypadku materiału Cernit może się zdarzyć, że niektóre odcienie są nieporównywalnie bardziej miękkie niż inne. Dotyczy to głównie partii produkcyjnych, które nie zostały wystarczająco stwardnione. Jeśli masz zbyt miękki Cernit i trudno się z nim pracuje, możesz go przed użyciem schłodzić w lodówce lub użyć triku z papierem biurowym. Rozwałkuj Cernit na cienko, umieść go w papierze biurowym, dociskaj i pozostaw na chwilę. Nadmiar tłuszczu wsiąknie w papier. Następnie przenoś masę w rękach i powtarzaj procedurę w razie potrzeby. Jeśli natomiast natkniesz się na zbyt twardy materiał, który trudno się rozpracowuje, użyj regenerującego materiału Cernit Soft mix. Należy jednak nie przekraczać proporcji 1/3 Cernit Soft mix i 2/3 Cernit.
Zmiana koloru
Pracując z Cernitem, trzeba pamiętać, że podczas pieczenia wszystkie odcienie delikatnie zmieniają kolor, a końcowy odcień materiału jest ciemniejszy. Warto o tym pamiętać już podczas planowania swoich projektów, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w rezultacie. Zmiana koloru jest jednak naprawdę subtelna. Wynika to z faktu, że Cernit opiera się na bazie transparentnej, a nie na nieprzezroczystych pigmentach, takich jak masa Fimo czy Premo od Sculpey.
Efekt porcelany
Materiał modelarski Cernit charakteryzuje się tym, że upieczone produkty mają wygląd porcelany.
Praca z materiałem Cernit
Modeluj materiał w rękach przez kilka minut. Do początkowego przetwarzania masy warto użyć maszynki do makaronu lub specjalnej maszynki do polimerów. Poszczególne kolory można ze sobą mieszać, tworząc ciągle nowe odcienie. Do pracy z tą masą zaleca się plastikowe lub metalowe narzędzia, plastikowe i silikonowe tekstury, formy silikonowe i wyciskarki, formy do wycinania lub cokolwiek innego, co znajdziesz w domu. Do tworzenia tekstur można użyć gąbki, drutu, sztućców, słomki, nożyczek, pędzla i wielu innych. Produkty z Cernitu ułóż na blasze. Możesz je podłożyć papierem do pieczenia, folią aluminiową lub specjalną podkładką do polimerów. Pieczemy przez 20 - 30 minut w temperaturze 110°C, w zależności od grubości naszych produktów. Po upieczeniu możesz swobodnie wiercić, szlifować, malować lub inaczej mechanicznie obrabiać. Nie zapomnij go zafiksować bezbarwnym lakierem dla większej trwałości. Materiał Cernit nie wysycha na powietrzu, ale jeśli otworzysz opakowanie, zaleca się przechowywanie go w woreczkach strunowych, najlepiej w chłodzie i przetwarzanie w ciągu roku od otwarcia.
30.05.2023
Dziś podzielimy się z Wami niesamowitym doświadczeniem z naszych warsztatów Plaster Art, podczas których...
29.05.2023
Farby akrylowe to nowoczesna i elastyczna alternatywa dla tradycyjnych farb olejnych. Dzięki wodorozcieńczalnej...
23.05.2023
Odkryj tajniki kolorystyki i stwórz oszałamiające obrazy. Dowiedz się, jakie kolory najlepiej ze sobą...
20.10.2022
Linoryt to ciekawa technika drukarska, która może być wykorzystywana do tworzenia monochromatycznych...